ÇAYMER

Ulusal Çay Konseyi

ÇAYMER

ÇAY VE AR-GE

 

AB Delegasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, “Rize Çay Araştırma Uygulama Projesi(ÇAYMER)” kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Dr. Turgay Turna, Çayeli Kaymakamı Oğuz Şenlik, Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, RTB Meclis Başkanı Resul OKUMUŞ,  RTB Yönetim Kurulu Üyeleri,  RTB  Meclis Üyeleri ile  proje yöneticileri katıldı.

 

Açılış konuşması yapan Başkanımız Mehmet Erdoğan; “Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen proje ile önemli bir merkezi Türk çayının hizmetine kazandırdık. Çay sektörünün geliştirilmesi için 10 milyon avro değerinde bir çalışma ortaya koyduk, yaklaşık 10 yıllık zorlu sürecin ardından merkezde çay ürünlerinin çeşitlendirilmesi  test edilecek merkezimiz tam olarak 1 Ağustos'tan itibaren hizmete girecek” dedi.

 

Yakın zamanda Çine gerçekleştirdiği ziyarette ÇAYMER’in ne kadar önemli bir proje olduğunu daha iyi anladığını söyleyen Erdoğan; Çin'in dünya pazarında en büyük çay üreticisi olduğuna değinerek, "Yaklaşık 90 çeşit çay üretiyorlar. Çok değişik alanlarda tarladan bardağa kadar süreci yakından takip ederken 600 civarında üretim çeşitliliği yapmışlar. Çay bitkisinde 100'ün üzerinde yeni klonlar elde etmişler. Bütün dünyaya çay satıyorlar. Bütün dünyanın tüketeceği çayı üretmeye talip hale gelmişler. Çay sektöründe 6 milyon insan çalışıyor. Bu sayıyı 50-60 milyon seviyelerine çıkarma imkânları var. Bu 1400 yıllık çay geleneğinden kaynaklanıyor. Çin'de son dönemde 17 tane çay araştırma merkezi kuruldu. Yağmur ve akarsu durumuna göre sektör yönlendirmesi yapılıyor." dedi.

 

Erdoğan, “Türkiye de son yıllarda çayın gelişimi için ciddi adımlar atıyor. 2023 yılı vizyonu doğrultusunda dünyaya çay satacağız. Çinliler, çay üreticisi Sri-Lanka'ya çay satıyor. Biz de 'Burada çay üretiliyor, satamayız' demeden farklı ufuklara yürümeliyiz. Çay Araştırma Merkezi, Türk çayının gelişmesinde çok doğru bir proje. Bu projenin sonuçları ülke ekonomisine ciddi faydalar sağlayacak” dedi.

 

Rize Valisi Erdoğan Bektaş da "Çay sektörü sorunlarının çözümüne dönük, bilimsel amaçları olan, sektörü bir araya getiren, iyi kurgulanmış, iyi dizayn edilmiş, gerçekten ihtiyaç olan bir proje hayata geçirildi. Şimdi artık teorilerin iddiaların gerçekleşme zamanı. Amacına uygun hizmetleri sunarak Türk çayının dünya pazarındaki yerini almasını bekliyoruz" diye konuştu.

 

ÇAYMER projesinin teknik destek ekibi lideri Stephen Newton da, projenin hayata geçirilmesi aşamasında kat edilen yolları anlatırken, Türk çay sektörü için bu projede çok emek verildiğini kaydetti. 

 

Program sonunda ÇAYMER Personeline Eğitim Sertifikaları verilerek, Başkanımız Erdoğan, Çayeli Kaymakamı Oğuz Şenlik’e ÇAYMER tesisini tanıtarak, işleyişi hakkında bilgi verdi.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum