GÜBRE UYGULAMASINDA ACELE ETMEYELİM

Ulusal Çay Konseyi

GÜBRE UYGULAMASINDA ACELE ETMEYELİM

Ulusal Çay Konseyi ve Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ERDOĞAN tarafından yapılan açıklama:

 

Bilindiği üzere Covid-19 Virüsü Dünyada ve Ülkemizde yayılım göstermektedir. Virüsün;  Sağlık Bakanımız tarafından ülkemizin her tarafına yayıldığı kamuoyuna duyurulmuştur. Bu kapsamda virüsün bölgemizde de görüldüğü/görülebileceği anlamına gelmektedir. Virüsün bölgemizde yayılmaması için devletimizin aldığı önlemlerin yanında, bölgemize özgü önlemleri de almamız gerekmektedir.

Devletimizin korunma önlemlerine ilaveten; çay gübrelemesi işi için bu günlerde Rize’ye il dışından müstahsiller gelmektedirler. Bu kişilerin hastalığın yayılmasına sebep olabilecekleri/oldukları aşikardır. Üreticilerimizin bölgemize gelmemesi ve bu işi birinci sürgün sonuna ertelemesinin Covid-19 Virüsünün yayılımını bölgemizde en aza indireceği, kendilerini yolculuktan kaynaklı riskten de koruyacağı yetkililer tarafından belirtilmektedir.

Çay müstahsilleri gübrelemenin geç yapılmasından dolayı endişelenmesin ziraat mühendisleri tarafından yaş çay gübreleme işinin birinci sürgün sonunda yapılmasının çay kalitesinde ve veriminde hiçbir kaybının olmayacağı, bitkinin kış boyunca dinlendiği, gerekli enzimleri topraktan aldığını belirtilmektedirler. Hatta gübrenin ikinci sürgün başlarında verilmesi daha faydalı olacaktır.

Bütün Dünyayla birlikte ülkemiz çok zor bir süreçten geçmektedir. Bu hastalığın yayılmaması için elimizden geleni yapmalıyız. Rizeli hemşerilerimden ricam il dışından gelen  üreticilerimizin Koronavirüs önlemleri kapsamında, bir defalık (bu yıl)  ilimize gelişlerini sürgün başlangıcına kadar ertelemeleridir.

Saygılarımla,                         

 

Mehmet ERDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum