TÜRKİYE ÇAY ŞAMPİYONASI 2019

Ulusal Çay Konseyi

TÜRKİYE ÇAY ŞAMPİYONASI  2019

 

TÜRKİYE ÇAY ŞAMPİYONASI

 

 

Türkiye Çay Demleme ve Sunum Şampiyonası’nın Beşincisi düzenlendi. 3 kategoride yapılan yarışmada, Türkiye Çay Demleme ve Şunum Şampiyonu Yusuf Pirim , Çay Eşleşme Şampiyonu Naz Gül Balli ve Tadım Şampiyonu Serpil Hut Kondakçı oldu.

 

Rize Ticaret Borsası'nın (RTB) öncülüğünde Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (ÇAYMER) düzenlenen Türkiye Çay Demleme ve Sunum Yarışması Sunum Şampiyonası'na ön elemeleri geçerek finale kalan 10 kişi katıldı. Finalistlerin çay demleme konusunda bilgi ve becerileri ile sunum yeteneklerinin değerlendirildiği yarışmada, katılımcılar isteklerine göre hazırladıkları çayları, jüri üyelerinin beğenisine sundu. 5 farklı ülkeden jürilerin yer aldığı heyet, çayın dem rengi, tadı, servis öncesi hazırlık, sunum ve servis yeteneği gibi kriterleri ön planda tutarak 100 puan üzerinden değerlendirme yaptı.

 

Yarışmada başarılı sunumlarıyla dereceye girenler:

Demleme ve Sunum Kategorisinde

Birinci: Yusuf Pirim

İknci: Ayla Gür

Üçüncü: Selin Göller

Tadım Kategorisinde

Birinci: Serpil Hut Kondakçı

İkinci: Sedanur Hacıoğlu

Üçüncü: Muhammet Yılmaz

Çay Eşleşme Kategorisinde

Birinci: Naz Gül Ballı

İkinci: Ayla Gür ikinci

Üçüncü: Serpil Hut Kondakçı  

Şampiyona’dan sona yapılan kapanış töreninde konuşan Ulusal Çay Konseyi ve RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, “Türk çayının uluslararası tanıtımına katkı sağlamak için her sene organize ettiğimiz bu yarışmanın bu sene Avusturalya’dan Fransa’ya 20 uzman ve juri üyesinin gelerek dahada büyük bir organizasyon haline geldi. Çay kültürlerinin tanıtımı ve kaynaşması açısından başarılı bir faaliyet oldu. Burada şampiyon olan arkadaşlarımız dünya çay şampiyonasına katılıp, ülkemizi temsil edecek. Dünya’da adı bile bilinmeyen Türk çayı Borsamızın yaptığı böyle çalışmalarla tanınmaya ve Türk çayında farkındalık oluşmaya başladı. Buradan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

Tea Masters Cup Başkanı Ramaz Chanturia ise Türkiye’nin son yıllarda yaptığı çalışmalar nedeniyle uluslararası çay camiasında ciddi bir tanınırlık sağlandığını, Türk çayı ve çay kültürüne ilgi doğduğunu belirterek organizasyona katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

 

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum