ÇAY BAHÇELERİ YENİLENİYOR

Ulusal Çay Konseyi

ÇAY BAHÇELERİ YENİLENİYOR

ULUSAL ÇAY KONSEYİ YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

 

Yönetim Kurulu toplantısı Ulusal Çay Konseyi (UÇK) Başkanı Mehmet ERDOĞAN başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Dr. Turgay TURNA Yönetim Kurulu üyeleri Resul OKUMUŞ, Sadık YILDIZBAYRAK, Mustafa DEMİRCİ, Erdal SARAL, Dilaver DEMİR ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ, Genel Müdür Özel Kalemi Kürşat Kağan YEŞİL, BÜGEM Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Ercan TÜRKTEMEL, UÇK Genel Sekreteri Oğuzhan CİVELEKOĞLU nun katılımı ile gerçekleştirildi.

 

 

Çay Bahçeleri Yenileniyor

 

Ekonomik ömrünü tamamlamış, verim ve ürün kalitesi düşmüş, homojen olmayan ve sürgün verme kabiliyeti gittikçe azalan çay bahçelerinin yenilenmesi için hazırladıkları projenin onaylandığının müjdesini veren Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ'a UÇK Yönetim kurulu üyelerinden tam destek verilirken, Sayın AKTAŞ projeyi pilot bölgeler belirlendikten sonra kısa sürede uygulamaya geçireceklerini ifade etti

Çay Bahçelerinin yenilenmesinin öneminin vurgulandığı toplantıda, projenin daha etkili olabilmesi için Rize Ticaret Borsası, ÇAYMER, Ziraat Odaları ve ilgili kurumların da desteklerinin alınmasına karar verilirken yeni yapılacak bahçelerin verim kabiliyetinin yüksek olması yanında, homojen oluşumun hasat kolaylığı sağlayacağı, bahçeleri makineli tarıma uyumlu hale getirerek çay tarımında kullanılacak makinelerin de desteklenmesi için bakanlıktan talepte bulunulmasına karar verildi.

 

 

 Yaş Çaya Referans Fiyat

 

Sektörün en önemli sorunlarında biri olan fiyat belirsizliğinin önüne geçilmesi için "yaş çayda referans fiyatın" olmazsa olmaz olduğu, bu fiyatın altına inilmemesi başta müstahsiller olmak üzere sektörün yararına olacağı ifade edilirken yaş çayda referans fiyat talebinin tekrar yapılmasına karar verildi.

 

 

Çay Koordinatörlüğü

 

Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu Üyeleri; Çay sektöründe yaşanan sorunların daha hızlı ve tüm sektörü kapsayacak şekilde çözüme kavuşturulması için Bakanlıkta Çay ile ilgili bir birim olması dile getirilirken, Genel Müdür sayın Fuat Fikret AKTAŞ; Bitkisel Üretim genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanlığı bünyesinde bir "Çay Koordinatörlüğü" kurulabileceğine Genel Müdürlük olarak buna onaylayacaklarını ifade etti.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum