ÜRETİMDE KURU ÇAY

Ulusal Çay Konseyi

ÜRETİMDE KURU ÇAY

 

 

254 BİN TON KURU ÇAY

 

2017 yılı çay sezonunu değerlendiren Rize Ticaret Borsası Başkanı - Konseyimiz Başkan Yrd. Mehmet ERDOĞAN;

 

“Sizlerin de bildiği üzere çay sektörü ve çay tüketimi yıllar içerisinde artmış günümüzde ülkemizin önemli geçim kaynaklarından biri olmuştur. Şu anda hâlihazırda 829.505 bin dekar çaylık sahada 212.692 bin üretici çay tarımı yapmaktadır. Üretilen yaş çay miktarları ortalama 1.200-1.300 bin ton arasında değişmektedir. 2017 yılında borsamızda özel sektör 746.133.508 ton, Çaykur 525.362.936 ton olmak üzere toplamda 1.271.496.444 ton yaş çay tescil ettirilmiştirBu yaş çaydan 254 bin ton kuru çay elde edilmiştir. 2017 yılında çay sektörü çok verimli bir yıl gerçekleştirmiştir. Yapılan üretim arz talep dengesini karşılamaktadır”

 

 

Türk Çayı Analizler Tam Not Aldı

 

Rize Ticaret Borsası Akredite Özel Gıda Laboratuvarı’nın 2017 kuru çay analizleri sonucunda siyah çay parametreleri ortalama verileri rutubet oranı “3,60g/g%” , su ekstraktı oranı “30,17 g/g%” ve ham selüloz oranı “14,44 g/g%” dır.  Sonuçlardan gördüğümüz üzere üreticilerimiz artık yaş çay alımından depolamaya kadar çay üretimine daha fazla dikkat etmektedir. Türk çayında kalite oranlarının artması, zirai ilaç kalıntısı olmaması ve aromasının tercih edilen seviyede olmasından dolayı dış pazar talebi artmaktadır. Bu avantajları iyi değerlendirip, ihracatımızı arttırmamız gerekiyor.

 

 

Çay Borsası Türk Çayına Yeni Bir İvme getirdi

 

Dünyada ki çay üreticisi ülkelerin yıllardır uyguladığı borsacılık sistemi Rize Ticaret Borsası tarafından kurularak çay sektörüne kazandırıldı. Türk çay sektörünün dünya çay sektörüyle rekabet edebilmesi için Çay Borsaları elzemdir. Bu bilinçle kurduğumuz Borsacılık sistemi şimdiden Türk çayına yeni bir ivme getirdi. 2017 yılı Mayıs ayından itibaren aktif olarak faaliyet gösteren Çay İhtisas Borsamızda; 2017 yılında 918.150 Kg kuru çay satışı gerçekleşmiştir. Çay satış fiyatı en düşük 11,35 TL’den başlamış, yılsonu itibari ile en yüksek 14,10 TL satış fiyatı gerçekleşmiştir. Bu satışların 2018 yılında artarak devam edeceği temennisindeyim.

 

 

İhracatımızı Artırıp Ekonomiye Katma Değer Kazandıracağız

 

Ülkemiz dünya çay üretiminin yaklaşık yüzde 6’sını gerçekleştirmesine rağmen, üretim maliyetleri dünya fiyatlarının çok üstünde olduğu için, piyasa koşullarında ihracat yapamayan ülke konumundadır. 2017 yılında toplamda kuru çayda 5.348 bin ton ihracat, 21.700 ton ithalat yapılmıştır. Ülkemizin iklim koşullarından dolayı çay üretimimiz diğer dünya çay üreticilerinden farklı olarak zirai ilaç kullanılmadan yapılmaktadır. Yarı organik olan Türk çayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle organik gübreye geçtiği zaman daha da avantajlı hale gelecektir. Türk çayında kısa vadeli hedefimiz organik gübreye geçiş uzun vadeli hedefimiz ise organik üretime geçiş olacaktır.

 

Dünyanın en çok çay tüketen ülkesi olduğumuz için bizim üretimimiz iç tüketimi ancak karşılamaktadır. Bu sorunu çözebilmek için aynı zamanda yeni çaylık alanları yapılması gerekiyor. Dünyadan sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın ihracatının arttırılması ülke ekonomisine önemli katma değer kazandıracağına inanıyorum. Borsa olarak bu konuda birçok çalışma yürütüyoruz. En önemli çalışmalarımız arasında başta Türk çayını dünyaya tanıtmak. İhracatın arttırılmasını sağlamak yanında üretim kalitemizi maksimuma çıkarma, üretim teknolojimizi dünya standartlarının üzerine çıkarmak için çalışmalar yaptık. İnanıyorum ki tüm bu çalışmalar Türk çay sektörünü dünya çay sektörüyle rekabet edebilecek seviyelere taşıyacak”  

 

Yorumlar (1)

MUSTAFA SEMİH ARICI
Bence varolan sorunlar:
.Kuru çayda hala üstün bir kalite tutturamadık.Bu da bence yaş üründen ve fabrikaların geri teknoloji ile çalışmasından kaynaklanıyor.
. Hammadde kalitesi için 25 yaprak elle toplanan yaş çaya 5 TL.taban fiyatı uygulanmalı.Bunlar ayrı işlenip üstün kalite diye farklı fiyattan ve dünya borsalarına satılabilir.
. Üreticilerin sorunlarıyla yakından ilgilenmeli..Artık çay bahçesi bir aileyi geçindiremiyor.Başka iş alanlarına kayma nedeniyle aile ziraati bitti.Üreticin hasadı uygun ücretlerle yaptırabilmesi için çözümler geliştirilmeli.Mesela satılan üründen kesilmek üzere işçilik avansı verilebilir.
Organik gübreye geçelim diyoruz ama ortalıkta organik gübre yok.
Yarıcılık sistemi kanayan bir yara oldu.Bazı yarıcılar 43 ve hatta 54 istiyor.Bu gidişle çay dalda kalacak.Bu konu bir kanun veya yönetmeliğe bağlanmalı..
13 yaşından beri çayla haşir neşir olan eski bir üreticiden saygılarla..

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum