ÇAY TAKİP SİSTEMİNİN GÜNCELLENMESİ ŞART

Ulusal Çay Konseyi

ÇAY TAKİP SİSTEMİNİN GÜNCELLENMESİ ŞART

 

 

Ulusal Çay Konseyi Yönetim kurulu toplantısı Ulusal Çay Konseyi Başkan V. Mehmet ERDOĞAN başkanlığında, yönetim kurulu üyeleri Resul OKUMUŞ, Nevzat PALİÇ, Erdal SARAL, Dilaver DEMİR ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem SELÇUK, Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Şafak BULUT, Ulusal Çay Konseyi Genel Sekreteri Oğuzhan CİVELEKOĞLU nun katılımı ile gerçekleştirildi.

 

 

Çay Takip Sisteminin güncellenmesi Şart:

 

Sektörün önemli sorunlarından biri haline gelen boya katkılı çaylar insan sağlığını hiçe saymakta ilerde oluşabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi,  haksız rekabet oluşumuna da neden olmaktadır. Piyasadaki çayların takibinin daha sağlıklı yapılması gerektiğinin vurgulandığı toplantıda alternatif takip sistemlerinin değerlendirilmesine, bunun en sağlıklı takip sistemlerinden olan ilaç takip sisteminin T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Sayın Muharrem SELÇUK tarafından Konsey Yönetim kurulu üyelerine bilgilendirilmesinin yapılmasına, ilaç takip sisteminin çay takip sistemine entegresinin değerlendirilmesinin yanında uygun olması durumunda en kısa sürede siteme geçişin sağlanmasına karar verilmiştir.

 

 

 Ricania japonica ile mücadele:

 

Ricania japonica böcek türünün verdiği zararın masaya yatırıldığı toplantıda; zararlı ile ilgili yapılmış araştırma projelerinin ışığı altında zararlının Ekonomik Zarar Seviyesine ulaşmadan Entegre mücadelenin belirlenmesi için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortaklaşa, sektör paydaşlarının katılımı ile bir çalıştay yapılmasına karar verilmiştir.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum