Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması Mersin Ticaret Borsası Ev Sahipliğinde gerçekleştirildi

Ulusal Çay Konseyi

Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması Mersin Ticaret Borsası Ev Sahipliğinde gerçekleştirildi

"Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması" Mersin Ticaret Borsası Ev Sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

 

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde “Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması” gerçekleştirildi

 

Konseyimiz Başkanı Sn. Yusuf Ziya ALİM’in katılımıyla Konseyimizin de yer aldığı buluşmada, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı 9 ürün konseyinin ilk kez aynı ortak toplantıda bir araya geldiği “2024 Tarım Zirvesi ve Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması” Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı'nın teşrifleriyle, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) koordinesinde ve Güvenilir Ürün Platformu iş birliği ile gerçekleşti.

 

 

Yumaklı: "Bu Yılın Ekim Ayından İtibaren Üretim Planlamasını Uygulamaya Geçeceğiz"

 

Bakan Yumaklı konuşmasında, sektörde devrim niteliğinde düzenlemeler yaptıklarının altını çizerek, "Bu yılın ekim ayından itibaren üretim planlamasını uygulamaya geçireceğiz. Hayvansal üretimde planlamayı yürürlüğe koymuş olacağız, çalışmaları bitirdik. Bitkisel üretim tarafında, biraz daha karmaşık olduğu için uzun bir süre istişare etmek zorunda kaldık. Hayvansal üretimle ilgili olan Resmî Gazete'de yayımlanmak üzere, bitkisel üretimle ilgili olanın ise çok az bir teknik çalışması kaldı. Sözleşmeli üretim ve suya göre tarım konularını da üretim planlaması kapsamında etkin hale getirmiş durumdayız." ifadelerini kullandı.

 

 

Özdemir: “9 Ürün Konseyimiz, Alt Kurullarıyla Ülkemiz Tarımının Önemli Bir Parçasıdır”

 

Mersin Ticaret Borsası ve Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir ise Bakanlığın Stratejik Raporunda yer alan “Türkiye Yüzyılını ‘Üretimin ve Üreticinin Yüzyılı’ yapmak için planlı, dirençli ve gelişime açık bir tarım sektörü oluşturulması.” Hedefine vurgu yaparak; “bu hedef sadece tarım sektörümüz için değil, aynı zamanda ülkemizin ekonomik ve sosyal istikrarı için de kritik önemdedir. Burada bulunan 9 ürün konseyimiz, alt kurulları ile ülkemiz tarımının önemli bir parçasıdır. Bu hedefe ulaşılması hususunda Ürün Konseyleri olarak azami katkı sunmak ortak amacımızdır. Bizleri birer fahri danışman olarak görmenizi arzu ediyoruz. İlk kez gerçekleştirilen Ürün Konseyleri Buluşmasının, bundan sonrakiler için bir başlangıç olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

 

Erdem: “Biz Konseylerimizi Sahadaki Elimiz, Ayağımız, Gözümüz Olarak Nitelendiriyoruz”

 

Programda bir konuşma gerçekleştiren BÜGEM Genel Müdürü Uğur Erdem; “ilgili sektörlerin tüm temsilcilerinin yer aldığı ürün konseylerimizin kısıtlı imkanlarla yürüttüğü faaliyetler üretim, tanıtım, pazarlama önemli faydalar sağlamakta. Yaşanan gelişmeler ve sorunlarla ilgili olarak bakanlığımız ile doğrudan temas kurulması, alınacak tedbirler hakkında farkındalık oluşturulması ve hızlı bir aksiyon alınarak politikalar oluşturulmasında konseylerimizden üst düzeyde istifade ediyoruz. Bu nedenle konseylerimizin varlığı sektörlerimiz açısından önem taşıyor. Biz konseylerimizi sahadaki elimiz, ayağımız, gözümüz olarak nitelendiriyoruz.” dedi.

 

9 Ürün Konseyi Başkanı Sunum Gerçekleştirdi

 

Programın ikinci bölümünde; ÇAYKUR Genel Müdürümüz- Konseyimiz Başkanı Sn. Yusuf Ziya ALİM’ inde katılımıyla, 9 Ürün Konsey Başkanı, Bakan Yumaklı’ya ayrı ayrı birer sunum gerçekleştirdi. Sektörün mevcut durumu değerlendirerek, yaşanılan sıkıntıları, çözüm önerilerini ve geleceğe yönelik beklentilerini dile getirdi.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum
 
video prodüksiyon şirketi